Orebic - Perna
Array
Array hPa Hun.:%
km/h
Wind:
Kontakt
+385 98 930 3592

+421 904 310 237
Polish
Slovak
Skype Me™!

Reservation

Format: 17.04. 2024
Format: 17.04. 2024

Brač

Ostrov Brač patrí do skupiny stredodalmatínskych ostrovov a je tretí najväčší ostrov Chorvátskeho pobrežia. Dlhý je okolo 40 km a od pevniny je vzdialený od 6 do 13 km. Celková dĺžka pobrežia ostrova Brač je 175 km a vyznačuje sa rozmanitosťou a množstvom zálivov a zátok. Severné pobrežie je nižšie, zatiaľ čo južná časť je strmšia s najvyššou horou jadranských ostrovov – Vidova gora ( 778 m.n.m)

Na ostrove nie sú žiadne rieky ani potoky, ale len niekoľko menej významných zdrojov sladkej vody a asi 300 pobrežných zdrojov rôzne slanej vody. Pravdepodobne preto tu v 70.rokoch vybudovali podmorský vodovod.Ostrov Brač je jednou z najslnečnejších oblastí v Jadranskom mori. Mestečko Bol na južnej strane ostrova má v priemere 134 jasných a 88 oblačných dní v roku. Kryštáľová čistota mora v bračských zálivoch je jednou z najvýznamnejších turisických predností tejto oblasti.

Takmer štvrtinu povrchu ostrova pokrývajú lesy. Ostrov sa preslávil vďaka vínu a tiež chove kôz, vďaka ktorým sa tu vyrába preslávený bračský syr. Vo voľnej prírode tu môžete naraziť na polodivoké kone a osly.

Na Brači sa počas dejín rovnako ako na ostatných chorvátskych ostrovoch vystriedalo nespočetné množstvo vládcov – Gréci, Rimania, Benátčania a ďalší. Preto tu nájdeme mnoho historických budov pripomínajúcich tieto obdobia. Ostrov je poprepletaný kammennými stavbami a gulatými vinárskymi domčekmi z 19.storočia stavanými tradične – bez malty .

Pôvodne bol ostrov súčasťou pevniny a nachádzajú sa tu pozostatky po rieke Cetine, ktorá tu zanechala prekrásne hlboké kaňóny. Na ostrove sa nachádza množstvo priepastí a turisticky zaujímavých jaskýň.