Dalmatínsky ostrov Korčula je šiesty najväščí ostrov Jadranského mora, je dlhý 46,8 km a široký od 5,3 do 7,8 km. Od polostrova Pelješac ho delí Pelječacky kanál, pričom najmenšia vzdialenosť medzi nimi je 1,27 km.
Ostrov Korčula bol osídlený už v praveku, najstaršie nálezy kammených nástrojov pochádzajú z ostrova Badija pri mestečku Korčula. V 6. storočí pred Kristom ostrov obsadili Gréci. V 1.storočí sa ostrov dostal pod nadvládu Rimanov, ktorých v 7.storočí vystriedali chorváti.V desiatom storočí prechádza Korčula pod nadvládu Benátok. Po rozpade Benátskej republiky bola Korčula pod nadvládou Rakúska, neskôr Francúzka, Anglicka a znovu Rakúska až do 1.svet.vojny.Až od roku 1990 je Korčula územím Chorváskej republiky.
Turizmus na ostrove sa začal rozvíjať už v 19. storočí, pričom najväščí rozmach zaznamenal po 2.sv.vojne. V tomto období je ostrov známy predovšetkým ako povestné miesto "zdravotnej turistiky" vďaka miernemu podnebiu, čistému vzduchu a moru, a vychýrené bolo aj liečivé bahno, ktoré sa nachádza na niekoľkých miestach ostrova.
Dnes ostrov Korčula predstavuje jedinečné spojenie prekrásnej prírody, tisíce rokov starých tradícií a histórie, ktorá je viditeľná na každom kúsku tohto unikátneho ostrova.
Nespočetné čarokrásne pláže a zálivy, luxusné hotely, storočné olivové háje a vinohrady či starobylé letné sídla lákajú turistov z celého sveta.