Orebic - Perna
Array
Array hPa Hun.:%
km/h
Wind:
Kontakt
+385 98 930 3592

+421 904 310 237
Polish
Slovak
Skype Me™!

Reservation

Format: 17.04. 2024
Format: 17.04. 2024

O čom je plachtenie?

 Je to dovolenka, ktorú si vytvárate podľa svojej nálady; Vy rozhodujete, kde a ako strávite svoj čas. Pokiaľ túžite po mieri a pokoji, môžete navštíviť jednu z mnohých opustených zátok alebo malú rybársku dedinku. Pokiaľ by ste boli radšej medzi ľuďmi, môžete pozorovať západ slnka z konoby na pláži či nakupovať v rušnom prímorskom stredisku.

Plachtenie nikdy nemôže byť nudné. Môžete ho pojať ako šport alebo prenecháte prácu skúsením a vy zatiaľ budete odpočívať a obdivovať vlny na mori.

Ak cestujete ako pár, na mori Vám romantika nikdy nebude chýbať! Môžete plávať kedykoľvek a kdekoľvek. Možno si dokonca s radosťou zaplávate s delfínmi, ktoré často a rady sprevádzajú plachetnice a jachty.


Vietor

Jadranské vetry vznikajú hlavne rozdielom teplôt zeme a mora a vďaka rozdielom tlaku vzduchu. Cirkulácia vzduchu a zmeny z teplého na studený tvoria príjemné vetry, ktoré eprestajne dodávajú plachtám svoju silu Náhla zmena tlaku oznamuje silnejšie vetry, ktorým sa treba radšej vyhnúť plavbou k niektorému z mnohých krytých prístavov alebo zátok.

Príchod určitého vetra, či už dobrého alebo zlého, môže skúsený námorník rozpoznať podľa oblakov a západu slnka . Čistá obloha a výrazné farby pri západe slnka sú znamením dobrého počasia. Bledý a rozmazaný západ slnka oznamuje zhoršenie počasia. Nadýchané obláčiky nad kopcami na ostrovoch znamenajú Maestral, a teda príjemné počasie pre plavbu.
Mračná obklopujúce vrcholky ostrovných hôr predpovedajú príchod vetra  - Bura.

Obľúbení poslovia predpovedajúci počasie sú aj delfíny. Aj keď zároveň poskytujú očiam úžasný zážitok, ich prítomnosť často upozorňuje na zhoršenie počasia, ktoré príde o pár dní. Zo smeru, z ktorého priplávajú, možno očakávať príchod zhoršujúceho sa počasia.

Maestral je v lete najbežnejším vetrom. Rovnomerne prúdi v jednom smere a má ochladzujúci účinok. To podmienilo typickú stavbu starých dalmáckych ulíc. Sú otvorené v smere prúdenia Maestralu, aby vánok cirkuloval mestom.

Je potrebné vetrom rozumieť a prispôsobiť sa im, aby sme si boli istí, že vždy napnú naše plachty. Je nutné rozpoznávať základné charakteristiky každého vetra.

Na Jadrane rozoznávame 8 hlavných vetrov:

Bura je nepredvídateľný severozápadný vietor vanúci z pevniny k moru. Je prudký, studený a vysušujúci, preto vždy vyjasní oblohu. Viditeľnosť po Bura je výborná a počasie slnečné a jasné.
Plavba v Bura je vzrušujúcou výzvou, ale vyžaduje skúsenosti a prípravu lode i posádky. Charakteristické sú vysoké vlny s bielou penou, ktoré komplikujú navigáciu a vo vzduchu rozptýlené malé kvapky tvorené vetrom - tzv. morský dym, ktorý výrazne znižuje viditeľnosť.

Jugo je juhozápadný, teplý a vlhký vietor miernej sily, ktorý fúka od mora smerom k pevnine. Vyskytuje se pozdĺž celej dĺžky pevniny v ktorúkoľvek sezónu, i keď v lete menej často. Vietor, postupne silnejúci, tvorí dlhé, tiché vlny bez peny, ktoré bijú o pobrežie a potom sa s burácaním vracajú späť.
Jugo ponúka jedinečnú príležitosť pre dynamických navigátorov, umožní lodi dosiahnuť vysokú rýchlosť. Naviac, ryby v tomto počasí obvykle veľmi dobre berú.

Maestral je typickým letným jadranským vetrom fúkajúcim od severozápadu a prinášajúcim pekné a stabilné počasie. Tento príjemný vietor začína viať na úsvite a trvá až do západu slnka. V lete vytvára vítaný chladivý efekt, prináša čistejši, zdravší a chladnejší vzduch z mora. Maestral je mierny a vďaka tomu priaznivý pre plavbu.

Zostávajúce vetry sú menej významné pre obyvateľov Jadranu, ale ďalej od brehu môžu byť námorníkom užitočné.

Tramuntana - severnejší, chladivý vietor, ktorý ohlasuje príjemné a krásne počasie.
Grego - obvyklý, mierny alebo silný severovýchodný vietor, ktorý prináša suché, jasné a chladné počasie.
Levant - východnejší vietor, fúkajúci počas oblačného, vlhkého alebo daždivého počasia.
Oštro - južnejší, teplý a vlhký vietor.
Lebić - juhozápadnejší, suchý a teplý vietor, ktorý fúka na Jadrane po Jugo, vyrovnáva vlny v plytkých prístavoch.

Odblesky slnka vo vlnách, oslňujúce biele skaly, slnkom zatopené ostrovy, červené strechy a dediny, v ktorých akoby sa zastavil čas ...

 Budete pozorovat východy a západy slnka, zakaždým s rovnakým zanietením, ktoré budú nezabudnutelné vdaka svojej neopakovatelnosti.  Úchvatný západ slnka, pozorovaný z mora a plavba za súmraku sú momentom vnášajúcim pokoj do duše.

 

Ako rozpoznať počasie

Jasná obloha s pár oblácikmi znamená dobré, stabilné pocasie. Farby západu slnka sú jasné a mraky dotýkajúce sa horizontu sú žlté.Ak sa slnko pred západom odieva do purpurova spolocne s jasnou oblohou a velkými tmavými mrakmi, tak dáva znamenie pre zlepšenie pocasia.
Tmavý a roztrhaný západ slnka s kopami oblakov, v ktorých je slnko usadené ako vo vreci, oznamuje zhoršujúce sa pocasie.
Halo-efekt, ciže lom svetla okolo kryštalizujúcej sa vlhkosti v oblakoch je príznakom zhoršenia.
Dúha stvorená lámaním a odrazmi slnecných lúcov v kvapôckách vody je predzvestou zlého pocasia a dažda, ale tiež zlepšením po daždi. Dúha v západnej casti oblohy, (objavuje sa iba popoludní alebo vecer), znamená koniec daždov a predpovedá príjemný, slnecný den pre plavbu.

Ostrov

Priemerný rocný slnecný svit (v hodinách))

Rab

2417

Lošinj

2606

Pag

2268

Vir

2450

Zlarin

2700

Hvar

2718

Korcula

2700

Šipan

2580