Orebic - Perna
Array
Array hPa Hun.:%
km/h
Wind:
Kontakt
+385 98 930 3592

+421 904 310 237
Croatian
Polish
Slovak
Skype Me™!

Reservation

Format: 23.07. 2024
Format: 23.07. 2024

Turistické informácie a rady

Mena
 
Oficiálnou menou v Chorvátsku je HRK (kuna) (EURO je cca 7,34 HRK). Peniaze je možné vymeniť v zmenárňach, v bankách, na poštách, v cestovných kanceláriách a hoteloch. Kreditné karty sú akceptované. Chorvátsku menu je možné zakúpiť aj v bankách na Slovensku.
 
 
Doklady
 
Ako cestovný doklad je možné použiť cestovný pas, pričom Chorvátske orgány požadujú, aby platnosť cestovného dokladu bola minimálne na dobu pobytu na území Chorvátska. Chorvátsko tiež aj naďalej umožňuje vstup na svoje územie na základe predloženia občianskeho preukazu občana Slovenskej republiky.
Občan mladší ako 18 rokov, ktorý necestuje v doprovode s rodičom, musí byť doprevádzaný inou osobou staršou ako 18 rokov, ktorá sa musí preukázať splnomocnením od rodičov dieťaťa.
 
Na hraničnom prechode môže byť vyžadované predloženie stanovených finančných prostriedkov vo výške 100 EUR/ deň ( môžu byť predložené aj platobné karty, prípadne iná valuta ako Euro).
 
V prípade, že cestuje na polostrov Pelješac cez úsek Bosna-Hercegovina sú postupy na hraničných prechodoch rovnaké ako na chorvátskych hraniciach. Pre účely plynulešieho a rýchlejšieho prechodu sú pre prechádzajúcich turistov určené prechodové pásy označené TRANZIT.
 
Požičiavanie áut
 
Požičovne áut sú vo väčších strediskách samozrejmosťou. Požičovné je pomerne drahé – za automobil strednej kategórie sa platí 60 – 75 EUR na deň. Je potrebné dodržiavať miestne predpisy a dopravné značky, lebo kontroly sú pomerne časté a pokuty vysoké.
 
 
Pošta, telefón
 
Cena za pohľadnicu je od 2 HRK, známka na Slovensko 2,20 HRK. Telefonovať je možné z pošty al. z automatu na kartu. Telefonovať z hotelov neodporúčame, lebo cena je niekoľkonásobne vyššia.
 
 
Rady pre turistov
 
 
V Chorvátsku pre vodičov platí nulová hranica obsahu alkoholu v krvi, zákaz používania mobilného telefónneho prístroja s vynimkou prístrojov s hands-free, povinné rozosvietené svetlá počas celého dňa. Pre cyklistov mladších ako 16 rokov je povinné používanie ochrannej prilby a na prepravu dieťaťa mladšieho ako 5 rokov je povinná detská sedačka.
Povolená rýchlosť na diaľnici je 130 km/hod, na cestách pre motorové vozidlá 110 km/hod, mimo obce 90 km/hod, v obci 50 km/hod – pokiaľ nie je miestnou úpravou stanovené inak.
 
Diaľničné poplatky sú v Chorvátsku vyberané formou mýtneho vždy za konkrétny úsek dialnice(napr. Trasa Zagreb – Split pre osobný automobil v jednom smere je 157 HRK). Aktuálne informácie o poplatkoch je možné nájst na www.hac.hr.
 
Čerpacie stanice sú v prevádzke od 7 do 18 hod., počas letnej sezóny až do 22 hod. Hlavné čerpacie stanice vo vačších mestách a na cestách prvej triedy majú nepretržitú prevádzku. Informácie o cenách pohonných hmôt a zoznam plynových staníc je možné nájsť na www.hak.hra na www.ina.hr.
 
Pri kúpaní je vhodné obuť si gumenú obuv, na mnohých miestach sa vyskytujú morskí ježkovia.